Vserwis Zbigniew Szołtys

Vserwis
Zbigniew Szołtys

Warmińska 20/4
40-740 Katowice

tel. 884 049 149

Termomodernizacja budynku – efekty

Pojęcie termomodernizacji wiele osób łączy głównie z docieplaniem budynku. Jak się okazuje, jej zakres jest o wiele szerszy, obejmując także inwestycje związane z poprawą efektywności podgrzewania c.w.u. lub wymianą źródła ciepła. W przypadku domu wielorodzinnego w ramach termomodernizacji zamienia się niskoefektywne, wyeksploatowane układy ogrzewanie etażowe (np. kotły dwufunkcyjne) na centralne źródło ciepła (urządzenie kogeneracyjne wytwarzające energię elektryczną oraz ciepło lub kotłownia).

W zakres działań termomodernizacyjnych wchodzi także modernizacja układu rozdziału ciepła, w szczególności równoważenie hydrauliczne, wymiana pomp obiegowych na energooszczędne czy użycie zaworów termostatycznych przy grzejnikach.

Wymiana kotła modernizacja ogrzewania Vaillant

Rysunek 1. Wymiana starego kotła na nowy to korzyść ekonomiczna, ale również podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa. Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC plus. może być obsługiwany przez regulator pogodowy wbudowany w urządzeniu lub zabudowany w pomieszczeniu mieszkalnym.

Na efektywność systemu bezpośredni wpływ na montaż kolektorów słonecznych, instalacja solarna zapewnia najniższe koszty wytworzenia ciepła. Standardowe wykonanie tego typu instalacji – dla potrzeb podgrzewania c.w.u., pozwala obniżyć koszty jej podgrzewania o 50-60% w skali roku.

Kolektory słoneczne płaskie montaż na dachu

Rysunek 2. Kolektory słoneczne mogą być stosowane z każdym źródłem ciepła – kotłem grzewczym lub pompą ciepła, skracając czas jego pracy, obniżając w ten sposób koszty eksploatacyjne i zmniejszając obciążenie urządzenia grzewczego.

Komfort cieplny należy do podstawowych potrzeb mieszkańców, niezależnie od tego czy chodzi o dom, czy o mieszkanie. Równocześnie koszty ogrzewania stanowią coraz ważniejszy element domowego budżetu, co wynika z regularnych podwyżek cen energii oraz paliw. Opóźnienie sezonu grzewczego jako metodę obniżenia kosztów ogrzewania w pierwszej kolejności wymieniło niemal 8000 osób (badanie Wärmebarometer – Barometr ciepła). Docieplanie budynku zostało wskazane dopiero na 6. miejscu . Popularniejsze są doraźne działania – wykorzystanie aktualnych możliwości (np. żaluzje, rolety, zmiana nastaw regulatora, itp.) oraz zmiana nawyków.

Ankieta - metody obniżenia-kosztów ogrzewania domu

Rysunek 3. Ankieta – badanie zachowania i nawyków mieszkańców 7 krajów (waermebarometer.de)

Jak wynika z doświadczenia, wymiana starego kotła grzewczego na nowy zazwyczaj prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacyjnych o 30 do 40%. Podobny skutek może przynieść wymiana okien oraz zastosowanie izolacji cieplnej. W sumie realne oszczędności w zużyciu energii w budynkach poddanych termomodernizacji, mogą przewyższać nawet 80%.

Przykłady termomodernizacji budynków: