Vserwis Zbigniew Szołtys

Vserwis
Zbigniew Szołtys

Warmińska 20/4
40-740 Katowice

tel. 884 049 149

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Podział na kotły na jedno- i dwufunkcyjne dotyczy zasadniczo kotłów wiszących, z uwagi na fakt, że standardowo kotły stojące mają charakter jednofunkcyjny (ogrzewanie domu). Można je wprawdzie wykorzystywać także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale konieczne jest użycie dodatkowo zasobnika c.w.u.

W podobny sposób uważa się, że przeznaczeniem kotłów jednofunkcyjnych typu wiszącego jest kooperacja z instalacją grzewczą, a w zestawieniu z zasobnikiem, także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Aczkolwiek kotły wiszące, w przeciwieństwie do stojących, mogą występować również w odmianie dwufunkcyjnej. Kotły dwufunkcyjne są przystosowane do realizacji 2 zadań – ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

vaillant kotły stojące

Rysunek 1. Stojące kotły grzewcze, jak np. gazowy Vaillant VKK ecoVIT exclusiv, standardowo w wersji jednofunkcyjnej przeznaczone są do ogrzewania budynku. Najczęściej są łączone z podgrzewaczem pojemnościowym, dla dostarczania mieszkańcom domu, ciepłej wody użytkowej.

Kotły wiszące dwufunkcyjne instaluje się chętnie m.in. w niedużych domach oraz mieszkaniach z uwagi na to, że nie zajmują dużo miejsca. Mają wbudowany wymiennik ciepła, dzięki czemu podgrzewają wodę w sposób przepływowy.

Montaż kotła dwufunkcyjnego wiąże się z ograniczeniem kosztów inwestycji, jednak warto pamiętać, że jest to wariant komfortowy tylko dla niedużych poborów wody (1 łazienka, kuchnia).

kocioł wiszący z podgrzewaczem vaillant

Rysunek 2. Kotły wiszące jednofunkcyjne współpracują z podgrzewaczami pojemnościowymi ciepłej wody użytkowej lub podgrzewaczami uniwersalnymi (kombi) przeznaczonymi do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania we współpracy z instalacją solarną.

kocioł jedno- i dwufunkcyjny - przekroj

Rysunek 3. Od lewej: 1) gazowy kondensacyjny 1-funkcyjny kocioł wiszący, 2) gazowy kondensacyjny 2-funkcyjny kocioł wiszący – pracujący w trybie ogrzewania budynku, 3) kocioł jak w pkt.2) – pracujący w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej (poprzez wymiennik ciepła).

Oprócz tego ze względu na brak magazynowej wody użytkowej, niemożliwe jest wpięcie cyrkulacji c.w.u. Cyrkulacja wpływa na wygodę użytkowania, skracając czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu baterii lub zaworu. Minusem cyrkulacji jest natomiast podwyższenie strat ciepła. Można je ograniczyć za pomocą funkcji “taktowania”, polegającej na krótkotrwałym włączaniu pompy cyrkulacyjnej w czasie, kiedy jej praca jest aktywowana.

Montaż kotła jednofunkcyjnego umożliwia dobór właściwej pojemności zasobnika c.w.u., a przy tym zmniejszenie maksymalnej mocy grzewczej kotła. Kotły dwufunkcyjne najczęściej mają 2 odrębne maksymalne wartości mocy grzewczej – jedną dla ogrzewania domu i drugą dla podgrzewania c.w.u. W przypadku wiszącego gazowego kotła kondensacyjnego VCW ecoTEC plus moc cieplna dla pracy na ogrzewanie wynosi 9,8-26,0 kW, a dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej 9,2-29 kW. Zwiększa to wydajność przepływowego podgrzewania c.w.u.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!